سامانه نیازمندی های صنعتی کار
ایمنی و بازرسی فنی

ایمنی در استانداردهای ایستگاه

به منظور بالا برد قابلیت اطمینان در تمامی سیستم تقلیل فشار اعم از رگلاتورهای گاز مشترکین و ایستگاه ها وجود یک سیستم ایمنی ضروری است.

طبق استانداردEN-BS-12186  سیستم های ایمنی باید به گونه ای طراحی شوند تا در صورت بروز اشکال در سیستم های کنترل فشار، فشار خروجی را در محدوده فشار مجاز و قانونی پایین دست حفظ کند.

۱) انواع سیستم های ایمنی فشار در استانداردهای ایستگاه ها

استاندارد EN-BS-12186  در مورد حداقل الزامات در طراحی ایستگاه های تقلیل فشار تدوین شده است.

در این استاندارد سیستم های ایمنی به دوشکل همراه با تخلیه گاز و بدون تخلیه گاز معرفی می گردند.

استفاده از شیر اطمینان با علکرد مستقیم و غیرمستقیم در روش همراه با تخلیه دسته بندی شده و استفاده از انواع شیرهای قطع فشار اعم از Slam Shutoff Valve و Cut Of Valve و سیستم های مانیتورینگ و رگلاتورها مانند Active Manitor و Working Monitor از روش های بدون تخلیه معرفی می گردند.

۲) شرایط تجهیزات ایمنی فشار

طراحان به هنگام طراحی سیستم های ایمنی شرایط ریسک پذیری در پایین دست رگلاتورها و یا کنترل ولوها را در نظر گرفته و با توجه به این شرایط اقدام به چیدمان ان در سیستم تقلیل فشار می نمایند.

از جمله شرایط ریسک پذیری در طراحی سیستم ایمنی فشار عبارتند از:

حداکثر فشار قابل تحمل تاسیسات،حجم تاسیسات پایین دست، ظرفیت تاسیسات پایین دست،نوع و تعداد تاسیات،تعداد نفرات تحت پوشش سیستم تقلیل فشار،استانداردهای مربوط به اجرا، طراحی و تاریخچه تست و تعمیرات.در تعیین سیستم ایمنی ایستگاه ها عواملی همچون کارآیی و قابلیت اطمینان رگلاتورها، وجود لرزش و تنش در قطعات ایستگاه،تعداد و ظرفیت رگلاتورها،نحوه چیدمان رگلاتورها،بازرسی های روتین،مدیریت تعمیرات،وضعیت ایستگاه و شرایط محیطی آن موثراند.

READ  اندازه گیری در ابزار دقیق

۳) تعداد تجهیزات ایمنی در ایستگاه ها

در استاندارد BS-EN-12186 نوع و تعداد تجهیزات ایمنی می تواند بر اساس میزان اختلالات فشار بین بالا دست و پایین دست رگلاتور تعیین شود.

موسسه مهندسی و مدیریت گاز در انگلستان ( IGEM)  برای تعداد تجهیزات ایمنی فشار در سیستم تقلیل فشار الگوریتمی ارائه نموده است.

در صورتی که ماکزیمم فشار کارکرد بالادست رگلاتور کمتر و یا مساوی ماکزیم فشار موقت پایین دست آن باشد و یا ماکزیمم فشار کارکردن بالادست کمتر از ۱۰۰میلی متر بار باشد،نیازی به استفاده از تجهیزات ایمنی نیست.

اگرماکزیمم فشارعملکرد بالادست رگلاتور بیشتر از ۱۰۰ میلی متر بار و کمتر از ۲ بار باشد حداقل نصب یک تجهیز ایمنی الزامی است.

اگرماکزیمم فشار کارکرد بالادست رگلاتور بین۲بار تا ۱۶ بار باشد و یا بیشتر از ۱۶ بار باشد به شرط اینکه اختلاف ان فشار بین ورودی و خرجی رگلاتور کمتر از ۱۶ بار باشد حداقل نیاز به نصب دو تجهیز ایمنی است.

اگر اختلاف ماکزیمم فشار ورودی و خروجی رگلاتور بیشتر از ۱۶ بار باشد و همچنین ماکزیمم فشار کارکرد ورودی رگلاتور بیشتر از ۱۶ بار باشد،حداق نصب دو تجهیز ایمنی ضروری است.


ارسال مطلب : مهندس مهرانه مژدکانلو

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن