سامانه نیازمندی های صنعتی کار
نرم افزارهای مهندسی

نرم افزار پروکست – شبیه سازی در ریخته گری

 

نسخه ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ نرم افزار پروکست

 

 نرم افزار پروکست ۲۰۱۰ در دوازده پارت و نرم افزار پروکست ۲۰۱۳ در پانزده پارت قابل دانلود است.
قبل از دانلود بهتر است  بصورت مختصر با نرم افزار پروکست و کلا شبیه سازی آشنا شوید :
در ابتدا باید بپرسیم چرا شبیه سازی:
چه لزومی داره ما در صنایع بزرگ و کوجک ریخته گری شبیه سازی انجام بدیم
با توجه به افزایش قیمت انرژی مواد اولیه و دستمزد کارگران حمل و نقل و نیز رقابتی شدن بازار دیگر روش سعی و خطا کارساز نیست
نتیجه عملی استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری در طراحی فرآیندهای تولید، دستیابی سریع به قطعه ای ارزان تراست.
امروزه، طول زمان ساخت یک محصول از ماهها و سالها به روزها و هفته ها کاهش یافته است.
این تحول از طریق توسعه فناوری کامپیوتری و پیشرفت در روش های شبیه سازی عددی تحقق یافته است.
نوآوری های بسیار در این حوزه موجب گردیده تا مهندسان و طراحان بتوانند محصولاتی را تولید کنند که دارای پیچیدگی های بالاتر و زمینه های کاربردی بیشتر می باشند.
تولید محصول با سرعت بالاتر با صرف هزینه های کمتر، تنها با سرمایه گذاری در خرید کامپیوتر و نرم افزار بوده است.
در واقع ناتوانی بشر برای مشاهده رویدادهای درون قالب سبب شده است که همواره در تکاپوی یافتن روش‌هایی برای مشاهده مستقیم و غیر مستقیم پدیده‌های درون قالب باشد.
حاصل تلاش‌های او، هم‌زمان با رشد فرآیندهای تولید و روش‌های تحلیل مواد  گسترش یافته است.

روش‌های شناخت این فرآیندها به قرار زیر هستند:

الف- آزمون‌های مخرب و غیر مخرب
ازمونهایی همچون متالوگرافی تست کشش ضربه رادیوگرافی تست التراسونیک و … که به انسان کمک میکند اتفاقات صورت گرفته در درون قالب را به نوعی انتزاعی تصور کند برخی از این ازمونها میتواند در حین حرکت مذاب و برخی دیگر بعد از انجماد این تصورات را ایجاد می کنند
ب- روش تحلیلی
در این روش با استفاده از روابط و هندسه ساده شده قطعه، تغییرات پارامترها در نقاط مختلف آن بررسی می‌شود.
در این روش که با ساده سازی های متعدد صورت میگیرد در قسمتهای مختلف سیستم ریخته گری از معادلات ریاضیات برای محاسبه فشار و سرعت مذاب در مقاطع مختلف استفاده میشود که در موارد ساده کاربردی است ولی به دلیل حجم بالای ساده سازی در قطعات پیچیده مشکل دارد
ج- مدل‌سازی فیزیکی
در این روش به عنوان مثال محفظه شیشه به شکل قالب ریخته گری تولید میشود و سپس اب را به عنوان مدلی از مذاب در این محفظه شیشه ای میریزند و این حرکت اب را به حرکت مذاب در قالب و سیستم راهگاهی تعمیم می دهند

د- مدل‌سازی عددی

علمی ترین روش مدلسازی عددی می باشد
این روش بر اساس حل معادلات فیزیکی و ریاضی، در مجموعه‌ای از اجزای کوچکی به نام سلول ، بنا شده است.
مدل‌سازی عددی مشابه روش آنالیز تحلیلی است با این تفاوت که در این روش، ابتدا کل حوزه حل طی عملیات مش‌بندی، به سلول‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود و سپس معادلات در این سلول‌ها حل می‌شوند.
از آنجا که تعداد مراحل حل یک الگوریتم در این روش زیاد است و هندسه‌های حل نیز در بسیاری موارد پیچیده هستند، ناگزیر این روش با مفهوم مدل‌سازی رایانه‌ای در هم آمیخته است.
این روش کمابیش نوین است و همگام با توسعه نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای رایانه‌ای در حال گسترش و کاربردی شدن است.
مدل‌سازی عددی مانند دیگر روش‌های حل دارای مزایا و معایب ویژه خود است که از مزایای آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که پس از تهیه مدل، تمام فرآیندهایی که در مدل صادق باشند با هزینه کمی قابل شبیه‌سازی هستند.
همچنین در صورتی که مدل درست و کامل انتخاب شده باشد، ابعاد حوزه حل در آن تاثیر گذار نیست.
یک برتری بسیار مهم این روش این است که مقدار کمیت‌های مختلف در همه جای حوزه حل و در همه زمان‌های حل قابل استخراج است.
از معایب این روش نیز می‌توان به این مورد اشاره داشت که به دلیل بالا بودن حجم محاسبات، در بسیاری موارد، زمان به دست آوردن نتایج زیاد است، هر چند که زمان آماده سازی مدل برای اجرای شبیه‌سازی بسیار کمتر از روش‌های فیزیکی و تجربی است.
همچنین اگر روابط، حوزه حل و فرضیه‌های ساده کننده به درستی شناسایی نشده باشد، ممکن است انحراف از حالت واقعی بسیار زیاد و نتایج به دست آمده گمراه کننده باشند.
هدف از شبیه سازی فرآیندهای صنعتی، مدلسازی براساس مفاهیم و قوانین فیزیک ی بوده تا بتوان پارامترهای مؤثر بر آنها را شناسایی و کنترل نمود.
در شبیه سازی با اعمال تغییرات مناسب بر روی این پارامترها میتوان فرآیند را بهینه ساخت. در فرآیند ریخته گر ی چنانچه نحوه حرکت سیال در سیستم راهگاهی و قالب به همراه تغییرات انتقال حرارت و انجماد فلز به درستی و با دقت مدلسازی گردد ، میتوان مشکلاتی که در راه تولید وجود دارد را پیش بینی نمود و با اعمال تغییرات مناسب در سیستم راهگاهی و تغذیه گذاری آن را اصلاحنمود.
در صورت استفاده از نتایج شبیه سازی زمان مورد نیاز جهت تولید به حداقل رسیده و از صرف هزینه های بالا اجتناب خواهد شد.
در هر مدل‌سازی عددی سه گام مشخص شامل تعریف مساله، تعریف مدل ریاضی و شبیه‌سازی رایانه‌ای وجود دارد.
گام نخست برای مدل‌سازی یک پدیده، تعیین دقیق صورت مساله و شناخت کمیت‌های موثر است.
برای تعیین این کمیت‌ها، باید اجزای فرآیند مورد نظر شناسایی شود. به عنوان مثال، برای تعیین آب و هوای یک منطقه، کمیت‌هایی نظیر سرعت و فشار هوا، در زمان و موقعیت خاص باید تعیین شود.
گام دوم، تعریف یک مدل ریاضی بر اساس واقعیت فیزیکی است.
در این گام معادله‌های حاکم بر مساله استخراج می‌شوند. برای مثال، معادله ناویر-استوکس ، برای توجیه حرکت سیال به کار برده می‌شود و معادله‌های کشسانی، حاکم بر تغییر شکل کشسان جسم جامد هستند.
در بسیاری از موارد، به ویژه اگر هندسه قطعه پیچیده باشد، این معادله‌‌های پیچیده را نمی‌توان به صورت تحلیلی حل کرد. بنابراین باید فرضیه‌‌های ساده‌سازی کننده‌ای به کار برد تا بتوان از این معادله‌ها برای حل دقیق  یا حل عددی  استفاده کرد.
گام سوم نیز شبیه‌سازی رایانه‌ای فرآیند است که طی آن باید معادلات ریاضی به صورتی در آیند که قابل درک برای رایانه باشند.
امروزه روش‌های مختلفی برای حل معادله‌های دیفرانسیل جزیی توسعه یافته‌اند که از میان آنها روش‌های اختلاف محدود  (FDM)، حجم محدود  (FVM) و المان محدود  (FEM) از عمومیت بیشتری برخوردار هستند.
در این روش‌ها، میدان حل به اجزای کوچک‌تری به نام سلول تقسیم می‌شوند که به این عمل، مش‌بندی می‌گویند.
در این ارائه قصد نداریم وارد بحث روشهای حل معادلات دیفرانسیل جزیی بشیم  قطعات دوستانی که این واحد رو گذروندن میتونن جزوه شون رو در اخیتار دیگران قرار دهند تا بقیه دوستان نیز از این مباحث استفاده کنند
تا اینجا تا حدودی در مورد شبیه سازی توضیح دادیم که اگر لازم شد بعدا هم در مورد ان مطالبی ارائه خواهم کرد. از اینجا به بعد وارد بحث نرم افزارهای شبیه سازی میشویم
ابتدا کارکرد شبیه سازی رو توضیح مختصری میدم:
کارکرد شبیه سازی به این صورت است که شما ابتدا مدل و سیستم راهگاهی رو طراحی می کنید شرایط واقعی رو با تعدادی فرضیات و ساده سازی
در نظر میگیرید و به نرم افزار ارائه میکنید و سپس نرم افزار با استفاده از موتورهای حل مسئله معادلات مختلف رو در میدانهای هندسی شما اعمال می کند و در نهایت نتایج رو نشان میدهد.
در اینجا کاربر باید تحلیل نتایج انجام دهد.
اگر نتایج مناسب بود می تواند در کارگاه خود اجرا کند در غیر اینصورت عیوب نشان داده شده در نتایج شبیه سازی تحلیل میشود و دوباره طراحی سیستم راهگاهی و تغذیه ها و شرایط اولیه صورت میگیرد و به عنوان ورودی به نرم افزار ارائه میشود.
و سپس شبیه سازی انجام می شود و دوباره ارائه نتایج در واقع شبیه سازی یک همکاری دو جانبه هست بین سیستم نرم افزاری و کاربر است که کاربر  براساس تجربه و توانایی های ورود اطلاعات و تحلیل نتایج میتواند بهترین استفاده را از شبیه سازی بدست آورد.
برخی ها تصور میکنند که نرم افزارهای شبیه سازی، سیستم راهگاهی مناسب و تغذیه گذاری صحیح و ابعاد و شکل آنها را ارائه میکند که باید گفت این تصور غلطی است
و اما پروکست …
نرم افزار پروکست دارای چند بخش است:
  •  طراحی مدل و سیستم راهگاهی تغذیه و سایر اجزاء در محیط CAD
  •  مش زنی یا شبکه بندی اجزاء مختلف
  • ارائه شرایط اولیه و مرزی و نیز اطلاعات مورد نیاز در سیستم ریخته گری از قبیل جنس آلیاژ و قالب، دما، نوع انتقال حرارت و سرمایش قالب، سرعت ورود مذاب ه داخل قالب و …
  • حل معادلات جریان سیال و انتقال حرارت توسط نرم افزار
  •  ارائه نتایج توسط نرم افزار
جهت معرفی نرم افزار پروکست از ورژن ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ نرم افزار استفاده خواهد شد.
باید در نظر داشته باشید که چون نرم افزارهای موجود در کشور ما به صورت قفل شکسته هستند .
برخی قسمتهای نرم افزار به درستی اجرا نمیشود بنابراین ما مجبور هستیم از هر دو ورژن پروکست هم محیط قدیمی و هم محیط جدید به صورت تلفیقی استفاده کنیم.
امیدواریم مطالب ارائه شده برای دوستان، صنعتگران، مهندسان و دانشجویان قابل استفاده باشند.
باید همه پارت ها به ترتیب دانلود شود و سپس روی فایل اول راست کلیک و سپس گزینه Extract زده شود تا پوشه محتوی فایل نصب نرم افزار باز شود.


لینک های دانلود نرم افزار پروکست ۲۰۱۰ :

لینک های دانلود نرم افزار پروکست ۲۰۱۳ :
READ  نرم افزار FLOW-3D CAST -شبیه سازی فرآیندهای ریخته گری
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن